Hakkında

Poi Art fikri ilk 2005 yılında filizlendi. Ersin Yılmaz‘ın poi ile tanışmasını takip eden bir yıl boyunca poi’yi öğrenmek ile ilgili yaşadığı sıkıntılar (oyuncakların ve eğitimlerin pahalı olması, Türkçe içerikli eğitim videolarının olmaması, atölye çalışmalarının bulunmaması, Poi ile ilgilenen insanların sık sık bir araya gelememesi…), kendisinin bu sıkıntılar üzerine çözüm üretmesine ve bunun için harekete geçmesine sebep oldu. Bu hareketin sonuçları ise 2007 yazından 2009 yazına kadar bireysel olarak kimi festivallerde atölye çalışması yapmak, çeşitli alanlarda ücretsiz eğitim vermek, onlarca el yapımı Poi’ler üretip ilgilenebilecek insanlara hediye ederek onları mutlu etmek ve gelişimlerine katkı sağlamak gibi eylemlerle şekillendi.

Ersin’in bu kazançsız ve paylaşımcı düşüncesiyle şekillenen bireysel çalışmaları 2009 yazı ile daha da hareketlenmeye başlarken, özellikle Sun.Day.Sky, Rock’n Coke ve Sokakta Şenlik gibi etkinlikler de tanıştığı yeni arkadaşlarının, Sokakta Şenlik ile tesadüfen bir araya gelmeleri ve tanışmaları doğal yoldan bir grup olmakla sonuçlandı ve Ersin’in bu güne kadar getirdiği düşüncesi, Poi Art isminin de sahiplenmesiyle daha da büyüdü. Bu noktadan sonra daha sık bir araya gelen ve birlikte poi çevirmekten keyif alan “Poi Art” ekibinin bu buluşmaları, “Poi Meeting” adıyla ilgi duyabilecek herkese duyurularak seri bir açık etkinlik haline dönüştü. 2009 yazı boyunca Caddebostan’dan Kadıköy’e, Tophane’den Cemil Topuzlu Parkı’na, Sivil Sesler Festivali ile Küçük Çiftlik Parkın’dan, Yaşayan Kütüphane‘nin (Human Library) !f İstanbul‘daki etkinliğine kadar bir çok alan da 20’ye yakın buluşma organize etti. Bu buluşmalar hem eğlenceli, hem paylaşımcı, hem öğretici, hem de her bir katılımcının bir adım daha atarak bir şeyler öğrendiği birer Atölye Çalışması’na ve Eğitim Alanı’na dönüştü. Aynı zamanda kendi Poi’lerini nasıl tasarlayıp üretebileceklerinden en uygun siparişleri nerelerden verebileceklerine kadar bibirlerine rehberlik ettikleri ve nice arkadaşlıkların kurulduğu birer buluşmaya…

Bu buluşmaların etkisi altında kalan Poi Art ekibi, “paylaşım, eğlence, eğitim, samimiyet, keyif ve arkadaşlık” gibi anahtar kelimelerin etrafında yeni fikirler ortaya atarak ilerisi için bu buluşmaları merkezine alacak çeşitli projelerinin temellerini de atmaya başladı.

Temellerini attığı bu fikirleri ile birlikte geldiği bu noktada Poi Art, Poi ile ilgilenen herkesi yüz yüze tanıştırmayı ve birbirlerinden bir şeyler öğrenmeye yönelik paylaşım aracı olmayı, Poi Performans Sanatı’nın gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu amaç uğruna da ücretsiz açık etkinlikler, atölye çalışmaları ve eğitimler organize etmeyi hedeflemektedir.


Menü